خاموش کردن سیستم عامل لینوکس از طریق خط فرمان

اگر یک Admin شبکه هستی احتمالا خیلی برایت پیش آمده که مجبور بشی سیستم عاملی را از راه دور خاموش یا ریست کنی …

دستوراتی  بسیار ساده اما کاربردی که اگه بلد نباشی همون لحظه گیرافتادی و کارت رو زمین مونده .

اینجا چندین دستور جهت خاموش کردن سیستم عامل لینوکس در خط فرمان به شما معرفی می کنم . پس در ادامه مقاله همراه من باشید .

اگه دوست داشتی میتونی ایمیلتو اینجا برای من وارد کنی تا مطالب مفید و کاربردی را برات بفرستم . مطمئن باش که ایمیل تو نزد من امانت هست و فقط برای ارسال مطالب گلچین شده و به درد بخور ازش استفاده میشه.

خط فرمان از راه دور

یکی از نرم افزارهای که می تواند تو را کمک کند تا از راه دور به سیستمت SSH بزنی برنامه Putty است .

این نرم افزار بسیار سبک و کاربردی و دوست داشتنی است .

بعد از وصل شدن به سیستم عامل از طریق ssh و وارد کردن یوزر و پسورد خود ، شما محیط خط فرمان خود را می بینی .

دستور shutdown

این دستور برای وقتی است که قصد خاموش کردن سیستم خودت را داری و کارت باهاش تموم شده .

shutdown [option] [time] [message]

  • Option

خب با دستور –help می توانیم گزینه های موجود برای دستور Shutdown را ببینیم .

shutdown
shutdown now
shutdown ۱۳:۲۰
shutdown -p now    #poweroff the machine
shutdown -H now    #halt the machine
shutdown –r09:35    #reboot the machine at ۰۹:۳۵am

  • Time

خب گزینه Time در واقع  عبارت زمانی  (time string)  هست که معمولا “now” یا “hh:mm” (برای مشخص کردن ساعت/دقیقه) میباشد که می تونی ازش برای مشخص کردن زمان خاموش شدن سیستم استفاده کنی  .

  • Message

علاوه بر این شما می تونی قبل از اینکه سیستم خاموش بشه یک پیغام     (wall message)  برای تمامی کاربرانی که در سیستم لاگین هستن  ارسال کنی تا اگر کار نیمه تمامی دارند انجام دهند و اطلاعاتشون را save کنند.

وقتی ما یک پیام می نویسیم کاربران لاگین روی سیستم ، پیام ما را به این شکل دریافت می کنند.مثلا :

“shutdown -h +5 “The server is shutting down, please save your work and log off

  این پیام یعنی تا ۵ دقیقه دیگه سیستم خاموش میشه لطفا اطلاعاتتون را ذخیره  کنید و از سیستم خارج بشیدنکته  : در دستورshutdownاگر زمانی مشخص شده باشد، پنج دقیقه قبل از اینکه سیستم خاموش بشه  فایل    /run/nologin برای اینکه مطمئن بشه هیچ کاربری بعد از این دستور اجازه login نداره ساخته میشه  و اجازه لاگین به کسی را نمیده.

دستور Halt

خب در دستور shutdown دیدیم که halt به عنوان یک آپشن به سیستم برای خاموش شدن سریع کمک می کرد ولی این حالت به خودی خود می تونه  به عنوان یک دستور در خط فرمان قابل اجرا باشه.

Halt یا درنگ در واقع سخت افزار را مجبور به متوقف کردن تمامی فانکشن های CPU میکنه اما به آن (سخت افزار) اجازه میده که همچنان روشن باشه.

فقط یادت باشه که در چنین مواردی با زدن این دستور سیستم به طور کامل  و   درجاshutdown  میشه  مگر اینکه آن را با آپشن – reboot استفاده کنید که باعث ریست شدن سیستم می شود .

# halt            #halt the machine
# halt -p         #poweroff the machine
# halt --reboot   #reboot the machine

دستور reboot

می دونیم که دستور reboot  باعث خاموش شدن و دوباره روشن شدن کامپیوتر می شود و ما معمولا وقتی ازش استفاده می کنیم که سیستم دچار مشکلی شده باشد و درست کار نکند بنابراین ناچارا آن را ریست می کنیم اما این دستور می تواند برای خاموش شدن سیستم  هم استفاده بشه اگر از آپشن درست استفاده کنیم .

# reboot                 #reboot the machine
# reboot --halt          #halt the machine
# reboot -p            #poweroff the machine 

 دستور reboot –p  و reboot -h باعث خاموش شدن سیستم شما می شوند همانطور که دستور shutdown –r باعث ریست شدن سیستم شما می شد. 

دستور Poweroff

دستور poweroff   دقیقا مثل دستور halt هست فقط باید تعداد حروف بیشتری را تایپ کنی . می تونی از –f برای اجبار در خاموش کردن سیستم به شکل فورس استفاده کنی . ار دستورpoweroff برای ریست کردن هم میشه استفاده کرد به شرطی که از آپشن – r  استفاده کنی .

# poweroff               #poweroff the machine
# poweroff --halt        #halt the machine
# poweroff --reboot      #reboot the machine

REISUB

این  مورد یک گزینه اورژانسی برای وقتی است که سیستم ما هنگ کرده و ما به هیچ یک از موارد بالا دسترسی نداریم و مجبوریم با استفاده از صفحه کلید فرمان خاموش شدن را به سیستم بفرستیم .

برای این کار باید گزینه های Alt + Print Screen و سپس کلید های R E I B U S را فشار بدی . هنگام فشار دادن این کلیدها بین هرکدامشان یک تا دو ثانیه صبر کنی . البته اینو باید بدونیم که این روش روی ماشین هایی با معماری ARM جواب نمیده.

نکته مهم اینه که در بیشتر دستور ها آپشن –c برای کنسل کردن دستور در حال اجرا قابل استفاده است . مثلا دستور shutdown –c  دستور خاموش کردن سیستم را لغو می کند .

shutdown –c

اگه این مقاله برات مفید بود لطفا اونو با دوستات به اشتراک بذار تا اونا هم استفاده کنند درضمن خوشحال میشم اگه چیزی هست که من فراموش کردم و تو میدونی و میتونه به بقیه کمک کنه، تو کامنتها بنویسی …

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید