چگونه حداکثر پهنای باند را محاسبه کنیم؟

حداکثر پهنای باند از فرمول زیر به‌دست می‌آید:

  • RWIN : پنجره دریافت TCP
  • RTT : زمان رفت و برگشت (round-trip time) در مسیر
  • حداکثر اندازه پنجره TCP، در صورت عدم وجود گزینهٔ پنجره مقیاس، ۶۵۵۳۵ بایت است.

به عنوان مثال: حداکثر پهنای باند = ۰٫۲۲۰ ثانیه/۶۵۵۳۵بایت = ۲۹۷۸۸۶٫۳۶ بایت / ثانیه * ۸ = ۲٫۳۸۳ مگابیت / ثانیه.

ما برای دریافت نرخ بیت در واحد ثانیه، تعداد بایت در هر ثانیه را در ۸ ضرب می‌کنیم. روی یک اتصال TCP بین دو نقطهٔ نهایی، پهنای باند آزمایش شده به ۲٫۳۷۶ مگابیت بر ثانیه محدود خواهد شد، حتی اگر پهنای باند قرار داده شده بیشتر باشد.

نرم‌افزار‌های مورد استفاده در آزمایش پهنای باند

نرم‌افزار آزمایش پهنای باند (Bandwidth) برای تعیین حداکثر پهنای باند شبکه یا اتصال اینترنت استفاده می‌شود.

این کار معمولاً از طریق دانلود یا آپلود حداکثر مقدار داده در یک دوره معینی از زمان، یا مقدار معینی از داده در حداقل زمان، انجام می‌شود. به همین دلیل، تست‌های پهنای باند می‌توانند باعث تأخیر در انتقال داده روی اتصالات اینترنتی که تست‌ها روی آن انجام می‌شوند، همچنین باعث تراکم بار داده شوند.

روش دقیق‌تر، استفاده از نرم‌افزارهای اختصاصی مثل Netcps، JDSU QT600، Spirent Test Center، IxChariot، Iperf، Ttcp، netperf یا bwping برای اندازه‌گیری حداکثر توان عملیاتی یک لینک دسترسی به شبکه است. به‌طور معمول افراد از اختصار عباراتی که کاربرد زیادی دارند، استفاده می‌کنند.

هنگامی که در مورد نرخ بیت مدار صحبت می‌کنیم از اصطلاحات توان عملیاتی، پهنای باند و سرعت استفاده کرده و سرعت مدار را به صورت ۶۴k یا ۲meg به معنی مداری با سرعت ۶۴ کیلوبیت بر ثانیه یا ۲ مگابیت بر ثانیه، نشان می‌دهند. با این حال یک مدار با سرعت ۶۴k، فایلی با حجم ۶۴k را نمی‌تواند در یک ثانیه منتقل کند.

این مسئله ممکن است برای افرادی که با امور مخابراتی و محاسباتی ناآشنا هستند واضح و روشن نباشد، به‌طوری‌که گاهی دچار اشتباه می‌شوند. در حقیقت یک فایل با حجم ۶۴ کیلوبایت، ۸ * ۱۰۲۴ * ۶۴ بیت حجم دارد و یک مدار با سرعت ۶۴k، با سرعت ۱۰۰۰ * ۶۴ بیت در هر ثانیه عمل انتقال را انجام می‌دهد، بنابراین زمان لازم برای انتقال این فایل از طریق مدار ۶۴k حداقل (۸ * ۱۰۲۴ *۶۴) / (۱۰۰۰*۶۴) ثانیه معادل ۸٫۱۹۲ ثانیه است.

امیدوارم که این مقاله برات مفید بوده باشه . اگه اینطور بوده لطفا اونو با دوستات به اشتراک بذار تا اونا هم استفاده کنند درضمن خوشحال میشم اگه چیزی هست که من فراموش کردم و تو میدونی و میتونه به بقیه کمک کنه، تو کامنتها بنویسی …

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا