قانون ۱۵ دقیقه در رسیدن به هدف

این قانون به قدرت تغییرات کوچک اشاره داره!

تغییرات کوچک؟ واقعا؟ اما به نظر میاد که برای ایجاد تغییر بزرگ در زندگی، ما نیازمند یک تصمیم بزرگ و حرکت انتحاری یا اونطور که در جامعه ما باب شده، حرکت جهادی هستیم؟!

ولی واقعیت اونطوری که ما دوست داریم باشه نیست! بلکه اونطوریه که باید باشه!
واقعیت اینه: تکرار کارهای کوچک نه تنها شخصیت انسان رو میسازه، بلکه شخصیت ملت ها رو تعیین می کنه.

مثلا:

۱.اگر روزی ۱۵ دقیقه رو صرف خودسازی و خود شناسی و ارتقاء خودت به شخص بهتری کنی، در پایان یک سال، تغییر ایجاد شده در خودت رو به خوبی احساس خواهی کرد و تبدیل شدی به یک “من بهتر”

۲.اگر روزی ۱۵ دقیقه از کارهای بی اهمیت رو کم کنیم، ظرف چند سال موفقیت چشمگیر نصیبت می شه.

۳.اگر روزی ۱۵دقیقه را به فراگیری زبان اختصاص بدی، از هفته ای یک بار کلاس زبان رفتن بهتره.

۴. اگر روزی ۱۵دقیقه را به پیاده روی سریع اختصاص بدی، از هفته ای دو بار باشگاه ورزشی رفتن، نتیجه ی بهتری خواهی گرفت.

۵. اگر روزی ۱۵ دقیقه مطالعه و سلول های خاکستری مغز رو درگیر کنی، به پیشرفت های عظیم یادگیری دست خواهی یافت.

زیبایی روش یا قانون ۱۵ دقیقه در اینه که اونقدر کوتاهه که هیچ وقت به بهانه ی این که وقت نداری نمیتونی اون رو به تاخیر بندازی.

دلت خوشه؟کی وقت داره بابا؟!

چی؟ من صداتو میشنوم که میگی “دلت خوشه؟ آخه تو زندگی پر مشغله امروزی هیچ وقتی برام باقی نمیمونه! من صبح میرم سر کار و بعد از ظهر خسته و کوفته میرم خونه و …. “

اما صبر کن! حقیقتا فقط و فقط در خلوت خودت به این فکر کن که در طول روز چقدر وقت میتونی آزاد و خلق کنی!

  • کافیه فقط ۱۵ دقیقه از زمان چک کردن شبکه های اجتماعی مثل مزخرفات ابداعی زاکربرگ که خودش هم ازشون استفاده نمیکنه مثل اینستاگرام که هیچ تاثیری توی زندگی تو نداره کم کنی
  • کافیه اون ۱۵ دقیقه پیاده روی رو در برگشت از محل کار به منزل انجام بدی یا اگه با ماشین میری و میای، کافیه فقط صبح ماشینتو چند صد متر دورتر پارک کنی تا این فاصله رو با پیاده روی سریع ۸ دقیقه ای طی کنی و تکرارش در مسیر بازگشت، باعث میشه ۱۶ دقیقه پیاده روی کرده باشی!
  • کافیه شب فقط ۱۵ دقیقه از دیدن سریال و اخبار و مزخرفات تلویزیون و ماهواره کم کنی و یه کتاب که میتونه یه چیز مورد علاقتو بهت یاد بده مطالعه کنی؟ شدنیه؟ بهش فکر کن! چی دوست داری؟ نواختن یه ساز؟ یه مهارت جدید توی کارهات؟ به غذای جدید که مدتهاست دوست داری یاد بگیری؟ یه طرح کسب و کار جدید؟ یه برنامه بازاریابی برای کسب و کارت؟ یه آموزش جدید؟ اصلا یه حرفه تازه؟ طراحی وب سایت برای کاری که دوست داری انجام بدی؟ یه زبان جدید؟ یادگیری کار با فلان نرم افزار؟ تحقیقات خاصی که باعث پیشرفتت در کار میشه؟ یه مقاله جدید برای دانشگاه؟ نمیدونم! هر چی! شدنیه؟ شک نکن!
  • کافیه صبح فقط ۲۰ دقیقه زودتر از بقیه بیدار بشی تا ببینی چه لذت و تمرکزی از اون زمان میبری.حسش نیست؟ خب کافیه شب بعد از خوابیدن خانواده ۱۵ دقیقه بیشتر بیدار بمونی!
  • کافیه اون ۱۵ دقیقه هایی که نوی محل کار صرف صحبتهای روزمره با همکارهات میکنی رو تبدیل کنی به وقت های تلف نشده!
  • کافیه …. تو بگو!

خلاصه کتاب قانون ۱۵ دقیقه

حالا میخوام یه خلاصه از کتاب “قانون ۱۵ دقیقه” نوشته Caroline Buchanan بهت بدم که خیلی بدرد بخوره:

این کتاب مخصوص کسانی نوشته شده که متخصص اهمال و به تعویق انداختن هستند.

ایده اصلی کتاب در این هست: “هر چیزی در بلوک های کوچک ۱۵ دقیقه ای قابل انجامه.”

شما فقط باید قبول کنید که به راحتی، یک کاری رو برای ۱۵ دقیقه بدون وقفه انجام بدین. این کاریه که همه میتونن انجام بدن. مگه نه؟

۶ مرحله انجام کارهای بزرگ فقط در ۱۵ دقیقه های کوچک

۱)خود آگاه باش
در کمال و نهایت خود آگاهی مصمم شو که این برنامه ریزی رو برای رسیدن به هدفی، انجام بدی.

۲) تصویرسازی کاملی از هدف داشته باش
مثلا اگر میخوای یه ساز یاد بگیری، دقیقا تا چه حدی؟آیا قراره برای کنسرت دادن در ۵ سال دیگه اینکارو میکنی یا برای ساز نواختن تفریحی؟اگر آموختن سیسکو هست، قراره فقط در حد CCNA و رفع نیازهای محل کار تو باشه یا به ارتقا شغلی و رفتن تا نراحل CCNP هم قراره ادامه پیدا کنه؟(دقیقا به همین دلیله که ویدیوهای آموزشی مدیر شبکه همگی کمتر از ۱۵ دقیقه هستند (; ) یا نکنه قراره وزن کم کنی؟ پیاده روی سریع در روز ۱۵ دقیقه، بهترین کار ممکنه!

۳) تکه های ۱۵ دقیقه را برنامه ریزی کن
وقتشه یه نگاه دقیق به فعالیتهای صبح تا شب خودت بندازی و برنامه ریزی کنی که این تکه های ۱۵ دقیقه قراره کجا قرار بگیرن؟ داخل مترو یا اتوبوس؟ داخل وقت استراحت محل کار؟ ۱۵ دقیقه زودتر بیدار شدن صبح؟ ۱۵ دقیقه دیرتر خوابیدن شب؟

۴) محیط رو آماده کن
البته منظور فقط میز کار و محل ساز زدن و درس خوندن و اینها نیست.منظور اینه که اگر مثلا قصدت پیاده رویه قبل از شروع کاره، آماده کردن لباس و ساک مناسب برای تعویض لباس یا هر پیش نیاز دیگری کمک میکنه وقتی خیلی به انجام کار نزدیک شدی، یهو بهونه ها نتونن منصرفت کنن.
گاهی حتی مجبور میشی از خیر بعضی از اطرافیانت و ارتباط باهاشون بگذری.پیشنهاد میکنم این پست رو هم ببینی: “ماجرای قورباغه ناشنوا”

۵) فعالیت ۱۵ دقیقه ای رو آغاز کن و انجام بده
حالا دیگه وقت انجام کار رسیده ولذت بردن از فعالیت ۱۵ دقیقه ای سبک و راحت

۶) به خودت جایزه بده
برای انجام هر بلوک ۱۵ دقیقه ای به خودت جایزه بده.جایزه میتونه هر چقدر کوچک باشه.مثلا یه شکلات تلخ خوشمزه یا هرچی که متناسب با اون فعالیت باشه.

چند نکته کمکی

عزم راسخ ناشی از تصمیم قاطعه. تو باید اطمینان پیدا کنی که در واقع ابتدا تصمیم درستی برای انجام کاری گرفتی. یادت باشه که عدم تصمیم گیری، خودش یه نوع تصمیم گیریه. برای تصمیم گیری درباره اینکه آیا واقعاً می خوای کاری رو انجام بدی، ۱۵ دقیقه وقت صرف کن.

قدرت سه: انجام کارها در گروه های سه نفره باعث افزایش نیروی اراده و از اون مهمتر پابرجا موندن اراده خواهد شد.

لازمه هنگام ساختن اهداف خودت، از زبان مثبت استفاده کنی. مثلا به جای “من نمی تونم کاری انجام دهم” در قالب “من می تونم”

به تعویق انداختن مردم را فقیرتر ، چاق تر و ناراضی تر می کنه، بنابراین هیچ استدلالی به نفع اون و برای توجیهش وجود نداره.

بگو “من واقعا از ته قلبم می خوام که بخوام این کار رو انجام بدم”، بجای استفاده ساده از “من می خوام این کارو انجام بدم”. این بخشی از زبان مثبتی است که تو باید شروع کنی و به کار ببری. “من می خوام که بخوام ایتالیایی یاد بگیرم” به جای اینکه فقط بگی “من می خوام ایتالیایی صحبت کنم.”

تو واقعا مجبور نیستی برای اقدام، انگیزه داشته باشی. وگرنه مجبور میشی مدت ها منتظر بمونی برای زمانی که نمیدونی واقعا هیچ وقت میرسه یا نه! در ابتدا فقط باید ۱۵ دقیقه وقت بگذاری. احساس خودت رو قبل از نشستن به مدت ۱۵ دقیقه و بعد از نشستن بنویس. تفاوت مثبتی که مشاهده می کنی شما را ترغیب می کنه تا چرخه فعالیت رو در آینده تکرار کنی.

یک ذهنیت “خواهان” ایجاد کن: باز، مثبت و مشتاق. سه سوال از خودت بپرس:
۱) آیا من واقعاً می خوام این کار رو انجام بدم؟
۲) آیا ترسه که منو متوقف می کنه؟
۳) آیا من آماده ام این کار رو شروع کنم؟

نگرش درست، هر چیز نگران کننده رو تغییر می ده

۱) فکر منفی را با یک فکر مثبت جایگزین کن.

۲) با نگرانی در مورد مشکلی که احساس می کنی بلافاصله نمی تونی اون رو حل کنی، انرژی خودتو هدر نده.

۳) به یاد داشته باش که ذخایر عظیم انرژی در وجودت داری.

۴) افکارت رو از تمرکز روی مشکل و مسئله، به تمرکز بر پیدا کردن راه حل هدایت کن.

۵) مشغول باش. هیچ وقت بیکار نشو که بدترین آفته و باعث فکر و خیال بیهوده میشه.

۶) برای نگرانی های خودت محدودیت زمانی (۱۵ دقیقه) بگذار

۷) یک “خب که چی؟” چاشنی زندگیت کن.

۸) همان بخششی رو که برای دیگران به خاطر اشتباهاتشون اعمال می کنی، به خودت هم اعمال کن.

۹) از خودت بپرس که نگرانی به چه نتیجه ای می رسه؟

۱۰) اگه نگرانیت همچنان ادامه داشت، به دنبال کمک بیشتر باش و رهاش نکن. از یک روان درمانگر کمک بگیر. با نگرانیها خو نگیر.

وزن اصلی هدف تو چیه؟

تمرکز رو بزار روی وزن اصلی هدف.
یکبار دیگه برگرد بالا و “۶ مرحله انجام کارهای بزرگ فقط در ۱۵ دقیقه های کوچک” رو دنبال کن. (مخصوصاً مرحله تجسم هدف، مثلا بعد از از دست دادن وزن، خودت رو مجسم کن). اجازه نده روزهای “چاق” زندگیت رو خراب کنه. می تونی به مسیر درست برگردی. بعد از اینکه وزن کم کردی، به استفاده از یک جلسه ۱۵ دقیقه ای در هفته برای کنترل وزن خودت ادامه بده. قانون ۱۵ دقیقه رو برای انجام ورزش هم اعمال کن. شما می تونید ۱۵ دقیقه ورزش کنید. واقعا مجبور نیستی بیش از این خودتو متعهد کنی.

جان کلام

حتی در روابط خودت هم می تونی به راحتی و با شروع بلوکهای ۱۵ دقیقه ای از قانون ۱۵ دقیقه، برای برقراری ارتباط، عشق و علاقه، رابطه جنسی، حل مسئله و مشکلات ظاهرا لاینحل، بخشش، و سرگرمی استفاده کنی. تو همچنین می تونی از قانون ۱۵ دقیقه برای ساختن پل ارتباط با عزیزانت و همچنین عبور از مانع تنهایی استفاده کنی. بدون که ثابت شده “تنهایی” برای سلامتی مردم از ۱۵ سیگار برگ در روز بدتره. لازمه از سلامت جسمی، روحی، عاطفی و روحی خوبی برخوردار باشیم. احساس استرس دائمی منجر به انواع مشکلات بهداشت و روان مثل اضطراب و روحیه پایین و همچنین مشکلات جسمی مانند فشار خون بالا می شه. ما می تونیم از قانون ۱۵ دقیقه استفاده کنیم تا تعادل زندگی رو برگردونیم و از زندگی خود لذت ببریم.

حقیقتا دوست دارم نظرت رو در این مورد بدونم و بیصبرانه منتظر خوندن نظر تو در پایین متن، قسمت دیدگاهها هستم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید