ایجاد clone در کنسول وب ESXi 6.5 به بالا بدون vsphere

در اکثر پروژه ها لازم میشه یک clone از virtual machine یا vm موجود روی ESXi ایجاد کنیم. مثلا فرض کنید که یک سرور HP DL380 G10 دارید و سیستم عامل ESXi6.5 یا بالاتر روی اون نصب کردین. علاقه ای هم به نصب اضافات ESXi مثل vsphere یا VRMC ندارید. روی یک VM، سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۹ نصب کردید. همینطور آخرین پچ ها و ویندوز آپدیت مایکروسافت رو هم روی اون نصب کردید. اما شما احتیاج به ۷ تا VM دارید با سیستم عامل ویندوز سرور ۲۰۱۹!

حالا بشینیم ۷ بار ویندوز ۲۰۱۹ نصب کنیم؟! قطعا لازم نیست و راه بسیار ساده تری وجود داره.در این پست راه حل کامل انجام این کار رو به صورت متن مکتوب و تصاویر اسکرین شات کمکی که از سرور یکی از سازمانهای مشتری مدیرشبکه گرفتیم به شما توضیح میدیم. شما در انتهای این پست قادرید در مدت زمان کمتر از ۵ دقیقه یک clone کامل از یک VM آماده، بسازید، بدون نیاز به نصب ویندوز جدید یا حتی ساخت VM جدید!!!

خب!

فرض من این هست که شما یک سیستم عامل سرور مثلا ۲۰۱۶ کامل روی یک VM نصب کردید و آپدیت هم کردید. در این پروژه، اسم VM ما backup server بود.

۱٫سرور را خاموش کنید

قدم اول این هست که سرور رو shutdown کنید. چون کار درستی نیست که از سرور در حال کار که دائم داره فایلهاش تغییر میکنه clone بگیریم.

۲٫ تنظیمات VM را باز کنید

روی Edit کلیک کنید تا تنظیمات VM پیش فرض باز بشه براتون.

۳٫ به زبانه VM Options بروید

در این زبانه به راحتی میتونم ببینم ماشین مجازی من در کدوم Datastore ذخیره شده و اسمش چیه.چون در مراحل بعدی باید ازش کپی بگیرم. اینطور که معلومه ماشین مجازی من در Datastore2 و به اسم Backup Server.vmx ذخیره شده.

۴٫ از ماشین مجازی پیش فرض، کپی بگیرید

از طریق منوی Storage در سمت چپ پنجره، روی Datastore browser کلیک کنید:

حالا روی دکمه Create directory کلیک کنید

نام دایرکتوریی که میخوایم ماشین مجازی جدید در اون ساخته بشه رو وارد می کنم و دکمه Create directory رو کلیک می کنم:

حالا از داخل پوشه ماشین مجازی پیش فرض، دو فایل با پسوند vmdk و vmx رو به پوشه جدید کپی می کنم. این کار به راحتی با کلیک راست کردن روی فایلها امکان پذیره:

حالا صبر می کنم تا عملیات کپی تموم بشه. پایین صفحه vmware میزان عملیات تکمیل شده کاملا مشخصه:

۵٫ ماشین مجازی جدید رو رجیستر کنید

حالا در پوشه جدید، روی فایل با پسوند vmx کلیک راست می کنم و گزینه Register VM رو انتخاب می کنم. تقریبا تمومه (:

همیشه ماشین مجازی جدید، ته لیست قرار میگیره و اسمش دقیقا مثل ماشین مجازی اولیه هست:

خب. وقتشه که اسم ماشین مجازی جدید رو عوض کنیم:

۶٫ ماشین مجازی جدید را روشن کنید

وقتی روشنش کنم، اولین بار از من میپرسه که آیا این ماشین جدید رو کپی کردم یا انتقال دادم. این پست در مورد کپی کردن بود و من گزینه I Copied It رو انتخاب کردم. ولی اگر ماشین مجازی رو از جای دیگری انتقال دادید، مثلا از Datastore قبلی روی همین سرور که ظرفیت کم آورده، به Datastore جدید روی همین سرور انتقال دادیم یا از سرور دیگری کلا انتقال دادیم به اینجا و قرار نیست ماشین جدیدی باشه، گزینه I Moved It را انتخاب کنید. در این صورت UUID جدیدی برای ماشین ایجاد نمیشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا