NVR چیست؟

پشیمون میشی اگه سیستم دوربین مدار بسته رو بخری ولی تصاویر گرفته شده رو ذخیره نکنی. خیلی ساده بگم دستگاه NVR معادل سرور در سیستم مداربسته شبکه هست. NVR تمامی وظایف DVR را در سیستم مداربسته شبکه بر عهده داره. همینطور در صورت POE بودن از این دستگاه به عنوان منبع تغذیه دوربین ها نیز استفاده کرد. وظایف NVR در سیستم شبکه عبارتند از:

  • ضبط تصاویر دوربین های متصل به NVR
  • ایجاد امکان مشاهده تصاویر به صورت یکپارچه
  • ایجاد امکان تنظیم تصاویر و خصوصیات ضبط تصاویر
  • تغذیه دوربین ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین ها)
  • ایجاد امکانات مرتبط با پردازش تصویر

دسته بندی دستگاه ان وی آر (NVR):

دستگاه های NVR از لحاظ تعداد کانال ها و پهنای باند ورودی دستگاه NVR دسته بندی می شن و همین دو عامل در قیمت خرید و کارایی NVR نقش اصلی دارن.

تعداد کانال های رایج برای دستگاه های NVR عبارتند از:

  • دستگاه NVR 4 کانال: قابلیت نصب تا ۴ دوربین شبکه
  • دستگاه NVR 8 کانال: قابلیت نصب تا ۸ دوربین شبکه
  • دستگاه NVR 16 کانال: قابلیت نصب تا ۱۶ دوربین شبکه
  • دستگاه NVR 32 کانال: قابلیت نصب تا ۳۲ دوربین شبکه

فوت کوزه گری: ممکنه تعداد ورودی های مجزای روی دستگاه از تعداد کانالهای مجاز آن کمتر باشد. برای مثال دستگاه ۸ کانال شما تنها ۴ پورت ورودی داشته باشه! در این صورت می تونید از یک سوئیچ ۵ پورت در کنار دستگاه استفاده کنید و سوییچو به یکی از پورتهای دستگاه متصل کنید.

مقدار پهنای باند ورودی دستگاه مشخص می کنه دستگاه امکان پردازش چه حجمی از اطلاعات رو داره .پهنای باند در حالت عادی برای دوربینهای معمولی و ارزون قیمت مورد توجه تکنسینها نیست و زمانی اهمیت پیدا می کنه که بخواید دوربین های با کیفیت تصویر خیلی بالا رو به دستگاه وصل کنید. در این صورت باید ترافیک شبکه را محاسبه کنید و بعد NVR انتخاب کنید.

پهنای باند خروجی دستگاه نشون می ده که چندنفر به صورت هم زمان می تونن تصاویر دستگاهو در شبکه ببینن.

دستگاه ان وی آر (POE) چیست؟

بعضی از مدل های دستگاه ان وی آر (NVR) در تعدادی از کانال های خود دارای قابلیت POE هستند. قابلیت POE در دوربین مداربسته باعث میشه تا جریان برق همزمان با اطلاعات تصویر توسط کابل شبکه به تجهیزات برسه و دیگه نیازی به کابل کشی جداگانه برای دوربین ها نداری و دوربین ها از طریق پورت POE دستگاه NVR تغذیه می شن.

پروتکل انتقال NVR چیست؟

در سیستم های شبکه،انتقال اطلاعات با زبانی خاص انجام میشه که بهش پروتکل انتقال اطلاعات می گیم. قبلا هر یک از برندهای تولید کننده دوربین های شبکه پروتکل مختص خودشونو داشتن. اما حالا یک پروتکل مشترک بین تجهیزات مداربسته به نام ONVIF وجود داره و همه ی تجهیزات مداربسته ای که پروتکل Onvif را پشتیبانی بکنن به صورت مشترک در یک سیستم مداربسته شبکه قابل استفاده هستن.
پس توجه داشته باشید، تنها در صورتی می توانید NVR، Video Server و دوربین های شبکه را در یک سیستم وصل کنید که یا هم برند باشند و یا همه Onvif را پشتیانی کنند.

فضای ذخیره سازی در NVR چیست؟

تصاویر گرفته شده روی هارد دیسک که داخل دستگاه قرار می گیره ذخیره و نگهداری میشن. تعداد هاردهای قابل پشتیبانی هر دستگاه معمولا ثابت هست. اما گاهی ممکنه دستگاهی از دستگاه های مشابه خودش تعداد بیشتری هارد پشتیبانی کنه(مثلا دستگاه ۱۶ کانال ۲ Sata و دستگاه ۱۶ کانال ۴ Sata ، هردو NVR دارای ۱۶ کانال هستن ولی فضای ذخیره سازی متفاوتی دارن ). پس در صورتی که نیاز به ضبط بیشتر داشته باشین، این خصوصیت اهمیت زیادی پیدا می کنه.

امیدوارم که این مقاله برات مفید بوده باشه . اگه اینطور بوده لطفا اونو با دوستات به اشتراک بذار تا اونا هم استفاده کنند درضمن خوشحال میشم اگه چیزی هست که من فراموش کردم و تو میدونی و میتونه به بقیه کمک کنه، تو کامنتها بنویسی …

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید