توکن رینگ چیست؟

ایست!!!

قبل ازینکه بگیم توکن رینگ چیه، ببینیم اصلا توکن چیه؟

توکن چیست؟

توکن، یک فریم ۳ بایتیه که در هر لحظه فقط یک کامپیوتر در شبکه می تونه اونو در اختیار داشته باشه. توکن شبیه مجوزیه که هر کامپیوتری برای تبادل داده با نودهای دیگه، باید در اختیار داشته باشه.

حالا سوالی که بوجود میاد اینه که وقتی شبکه بیکاره و هیچ داده ای ارسال نمیشه، توکن کجاست؟

پاسخ: وقتی که شبکه بی‌کار است و هیچ داده‌ای در آن تبادل نمی‌شود، توکن آزادانه و پیوسته در مسیر حلقوی شبکه می‌چرخد…. والسلام.

و وقتی یه نود خواست برای یه نود دیگه ارسال داده انجام بده، توکنو جذب می کنه و تا زمانی که تبادل داده تموم نشده و توکن دوباره آزاد نشده و به حلقه بازنگشته، هیچ گره دیگه ای نمی‌تونه برای ارسال داده ، از شبکه استفاده کنه.

دوتا مفهوم هم یاد بگیر تا بریم سراغ توکن رینگ.

  • Active Monitor : گره‌ای که توکن در اختیار داره
  • Standby Monitor : بقیه گره ها

توکن رینگ چیست؟

توکن‌رینگ (Token Ring) مثل اترنت، نوعی فناوری‌ برای ایجاد شبکه‌‌های محلیه (LAN) . اولین نسخه توکن‌ رینگ توسط شرکت IBM در اواسط دهه ۱۹۸۰ معرفی شد. نسخه اولیه توکن‌رینگ با توپولوژی فیزیکی حلقوی (Ring) پیاده‌سازی می‌شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE)، توکن‌رینگ را با توپولوژی ستاره‌ای (Star) استانداردسازی کرد و IEEE 802.5 خلق شد.

اما توپولوژی فیزیکی شبکه‌ توکن‌رینگ چه حلقوی باشه و چه ستاره‌ای، توپولوژی منطقی آن حلقویه، چون اساسا ساختار درونی شبکه توکن‌رینگ، حلقویه.

شبکه‌ توکن‌رینگ و نوع کابل:

بریم سراغ معرفی دو نوع از شبکه‌های توکن‌رینگ از نظر کابل مورد استفاده که هر دو با سرعت ۴ یا ۱۶ مگابیت‌برثانیه کار می‌کنن.

توکن‌رینگ نوع ۱ (Type 1 Token Ring): عموما از کابل غلاف‌دار زوج به‌هم تابیده (STP) با کانکتورهای خاص برای شبکه‌های توکن‌رینگ استفاده میکنه. البته دستگاه‌های MAU شانزده مگابیت‌برثانیه نیز عموما پورت‌هایی برای کانکتورهای RJ-45 یا DB9 دارن.


توکن‌رینگ نوع ۳ (Type 3 Token Ring): از کابل‌ استاندارد بدون غلاف زوج به هم تابیده (UTP) با کانکتورهای RJ-45 استفاده می کنه.

کدوم بهتره؟

توکن‌رینگ نوع ۱ اغلب اعتمادپذیرتر از توکن‌رینگ نوع ۳ است. توکن‌رینگ نوع ۱ به‌ازای هر حلقه تا ۲۶۰ رایانه و توکن‌رینگ نوع ۳ به‌ازای هر حلقه تا ۷۲ رایانه را میزبانی می‌کنه.

شبکه‌های توکن رینگ زمانی کاربرد گسترده‌ای داشتن، اما با ظهور فناوری اترنت، توکن رینگ کم‌کم به حاشیه رفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

ادامه در مرورگر
برای نصب ضربه بزنید افزودن به صفحه اصلی
افزودن به صفحه اصلی
توکن رینگ چیست؟
آیکون مدیرشبکه رو روی صفحه گوشی ایجاد کن تا دسترسی راحتتر داشته باشی. هیچ فضایی روی گوشی اشغال نمیشه.
نصب
این پست را در...
توکن رینگ چیست؟
Chrome
توکن رینگ چیست؟ را به صفحه اصلی اضافه کنید
نزدیک

برای تجربه ای بهینه در تلفن همراه، میانبر توکن رینگ چیست؟ را به صفحه اصلی تلفن همراه خود اضافه کنید

1) دکمه اشتراک گذاری را در نوار منوی مرورگر خود فشار دهید
2) "Add to Home Screen" را فشار دهید.