مجازی سازی به زبان ساده

مجازی سازی چیست ؟

مجازی‏سازی روشی برای اداره منابع سرور یا منابع شبکه‏ست که در اون منابع سخت افزاری با استفاده از یه مدیریت نرم افزاری به چند قسمت مستقل تقسیم میشن و با اینکار هرکدوم از قسمت‏های مجزا شده به صورت مستقل میتونن منابع و نرم افزاهای خودشون را داشته باشن. همچنین فضاهای دیگه‏ای مانند کارت شبکه، رم، پردازشگرهای گرافیکی و بقیه بخش‏های نرم افزاری هم میتونن بصورت مشترک و همزمان بین تموم این واحدها استفاده بشن.

با مجازی سازی امکان مدیریت مجزا هربخش برای مدیر شبکه به وجود می‏آید و هرکدوم از بخش‏ها در اینجا میتونن سیستم عامل و نرم افزارها و حتی دسترسی‏های سخت افزاری خاص خودشون را داشته باشن.

ماشین مجازی چیست ؟

زمانی که بر روی بخش مجزا شده منابعی از یه سیستم عامل استفاده شده به آن ماشین مجازی یا ویرچوال ماشین میگن.

برای مجازی‏سازی نیازمندیم که یه سرور میزبان یا هاست داشته باشیم بعد از اون هرکدام از این ماشین‏های مجازی که به آنها به اصطلاح میهمان یا گست میگیم بر روی هاست تنظیم میشن و از منابع سرور استفاده میکنن. جالبه که بدونین با توجه به پیشرفت‏های که وجود داشته در حال حاضر می‏توان چند هاست در کنار همدیگه با داشتن چندین ماشین مجازی به شکل همزمان فعالیت کنن. هر ماشین مجازی از منابع پردازنده، حافظه، گرافیک و شبکه خاص خودش به صورت کاملا مستقل بهره ‏مند است.

انواع نرم افزارهای مجازی سازی

برای پیاده سازی مجازی‏سازی روی سرورهای شبکه بایستی سیستم عامل‏های داشته باشیم که اینکارا را برای ما انجام بدند برای انجام اینکار چندین نرم افزار وجود دارد که چندتا از معروف‏ترین‏ها و محبوب‏ترین‏ها اونها را به شما معرفی میکنیم:

۱- VMware

۲-OPEN VZ

۳- Microsoft Hyper-V

۴- Citrix Xen

  • مزایا مجازی سازی
  • صرفه‏جویی در هزینه‏های مستقیم و غیرمستقیم سخت‏افزارها و نرم‏افزارها مورد نیاز سازمان
  • پشتیبانی همزمان از نرم افزارهای جدید و نرم افزاهای قدیمی
  • تسریع در پیاده‏سازی سرویس‏های جدید و راحتی در تغییر زیرساخت‏ها
  • ایجاد محیط‏های آزمون و گسترش بدون مشکل شبکه
  • امکام مدیریت یکپارچه تمامی سرویس‏های استفاده شده و بالا بردن میزان امنیت شبکه
  • امکان توسعه و اضافه کردن تعداد افراد بیشتر بر روی یک هاست بدون نیاز به توسعه زیاد در منابع سخت افزاری
  • بالا بودن ضریب امنیتی ماشین‏های مجازی به نسبت دیگر سیستم‏های شبکه
  • دسترسی راحت همه کاربران به تمام اطلاعات و منابع مشترک و امکان تعریف سطح دسترسی

در مجازی سازی هزینه های سخت افزاری بسیار کاهش پیدا میکنه و تمومی منابع مهم اطلاعاتی در یه سرور امن ذخیره می‏شن و برای همین امکان مدیریت آنها راحتتر خواهد بود.

در مجازی سازی می‏توان به راحتی شبکه را توسعه بدیم و کاربران و دیوایزها و تجهیزات جدید را تعریف کنیم برای توسعه شبکه به روش مجازی‏سازی ما نیازمند استفاده از تمهیدات پیچیده سخت افزاری نیستیم و برای همین در هزینه های مالی بسیار صرفه جویی می‏شود فرایندهای مثل پردازش ابری هم با virtualization بسیار سازگار هستن و کار توسعه را برای ما راحتتر میکنن همینطور هزینه مصرف برق، نیروی انسانی، تعمیر و نگهداری ذخیره سازی اطلاعات به روش مجازی سازی به شدت کاهش پیدا میکنه.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید